skip navigation

Week 11 – Lane United Hosts Timbers U23 in Game of the Week

07/14/2017, 12:00pm EDT
By AARON CRANFORD - aaron.cranford@uslsoccer.com

2017 PDL Playoffs spots up for grabs in final weekend of regular season

Latest News

Four Premier Development League division titles will be decided in the final weekend of the 2017 regular season, while Sunday's match between Lane United FC and Portland Timbers U23 is Week 11's PDL Game of the Week (7:30 p.m. PT, Watch Live).

The Timbers U23 need a win on the road in order to put pressure on Calgary Foothills FC, who are two points ahead in the Northwest Division. Foothills FC face off against Victoria Highlanders FC on Sunday and can clinch its second consecutive Northwest title with a win.

The Fresno Fuego had an opportunity to clinch the Southwest Division title on Thursday, holding a 3-2 lead against title contender FC Golden State Force with minutes to play, but No. 22 PDL Top Prospect Jose Carrera-Garcia scored a sensational equalizer. The Fuego are still in the driver's seat, however, as they can clinch the title with a win against the Ventura County Fusion on Saturday. The Force need the Fuego to tie or lose that match while also defeating San Diego Zest FC on Sunday.

In the Southeast Division, the SIMA Aguilas have the inside track to claim the title, needing only a win or tie against The Villages SC on Saturday to secure their first division title. FC Miami City, currently second, needs the Aguilas to lose while also winning its match against the Tampa Bay Rowdies U23 on Saturday to claim the title.

Elsewhere, the Mid Atlantic Division title will be determined on Saturday, as the New York Red Bulls U23 play Evergreen FC, and Reading United AC faces off against Lehigh Valley United. The Red Bulls U23 are currently in first and can clinch the title with a win, while Readnig United need a win and for the Red Bulls U23 to tie or lose.

The 2017 PDL division winners to date include Myrtle Beach Mutiny (South Atlantic Division), Michigan Bucks (Great Lakes Division), Thunder Bay Chill (Heartland Division), Seacoast United Phantoms (Northeast Division), OKC Energy U23 (Mid South Division) and FC Tucson (Mountain Division).

Week 11 Schedule:

Monday

South Florida Surf 4-5 FC Miami City
Palm Beach Suns 0-3 Weston FC
Dayton Dutch Lions 0-0 Cincinnati Dutch Lions

Tuesday

IMG Academy Bradenton vs. Tampa Bay Rowdies (Postponed)
SIMA Aguilas 2-1 Lakeland Tropics
Charlotte Eagles 2-1 Carolina Dynamo
SC United Bantams 2-1 Tri-Cities Otters
North Carolina FC U23 0-3 Myrtle Beach Mutiny
BYU Cougars 1-2 FC Tucson (Replay)

Wednesday

South Florida Surf 3-0 Palm Beach Suns FC
The Villages SC 1-1 FC Miami City (Replay)
San Diego Zest FC 0-4 Southern California Surf (Replay)
Derby City Rovers 1-2 Nashville SC U23
GPS Portland Phoenix 0-3 Seacoast United Phantoms
K-W United FC 2-1 Dayton Dutch Lions
Thunder Bay Chill 4-0 St. Louis Lions
New York Red Bulls U23 8-2 FA Euro New York
Chicago FC United 1-4 Michigan Bucks
Mississippi Brilla FC 5-1 Texas United (Replay)
Jersey Express 1-4 Reading United AC
BYU Cougars 1-4 FC Tucson (Replay)
TSS FC Rovers 3-2 Sounders FC U23

Thursday

Tampa Bay Rowdies U23 2-2 Lakeland Tropics
Carolina Dynamo 2-3 Tobacco Road FC
West Virginia Chaos 1-0 Cincinnati Dutch Lions
FC Cleburne 1-1 Houston FC
Albuquerque Sol F.C. 2-4 FC Boulder U23 (Replay)
Fresno Fuego 3-3 FC Golden State Force (Replay)

Friday

AC Connecticut vs. Long Island Rough Riders, 6 p.m. ET
North Carolina FC U23 vs. Charlotte Eagles, 7 p.m. ET
Western Mass Pioneers vs. Westchester Flames, 7:30 p.m. ET
WSA Winnipeg vs. St. Louis Lions, 7 p.m. CT
Des Moines Menace vs. Saint Louis FC U23, 7:30 p.m. CT (Watch Live)
Victoria Highlanders FC vs. Sounders FC U23, 7 p.m. PT (Watch Live)
Southern California Seahorses vs. Orange County SC U23, 7 p.m. PT

Saturday
San Francisco City FC vs. Burlingame Dragons FC, 1 p.m. PT
Palm Beach Suns FC 0-3 South Florida Surf
The Villages SC vs. SIMA Aguilas, 6 p.m. ET
FC Miami City vs. Tampa Bay Rowdies U23, 6 p.m. ET (Watch Live)
GPS Portland Phoenix vs. FC Boston, 6 p.m. ET
Jersey Express vs. FA Euro New York, 7 p.m. ET
New York Red Bulls U23 vs. Evergreen FC, 7 p.m. ET
Carolina Dynamo vs. Wilmington Hammerheads FC, 7 p.m. ET
Michigan Bucks vs. Derby City Rovers, 7:30 p.m. ET
Lehigh Valley United vs. Reading United AC, 7:30 p.m. ET
Peachtree City MOBA vs. SC United Bantams, 7:30 p.m. ET
FC Cleburne vs. Brazos Valley Cavalry F.C., 7 p.m. CT
Texas United vs. OKC Energy U23, 7 p.m. CT
South Georgia Tormenta FC vs. Tri-Cities Otters, 8 p.m. ET (Watch Live)
Des Moines Menace vs. Chicago FC United, 7:30 p.m. CT (Watch Live)
Albuquerque Sol F.C. vs. FC Boulder U23, 7:30 p.m. MT (Watch Live)
FC Tucson vs. Colorado Rapids U23, 8 p.m. MT
Ventura County Fusion vs. Fresno Fuego, 7 p.m. PT

Sunday

Calgary Foothills FC vs. Victoria Highlanders FC, 2 p.m. MT
Long Island Rough Riders vs. Western Mass Pioneers, 4 p.m. ET
Seacoast United Phantoms vs. AC Connecticut, 6 p.m. ET
Dayton Dutch Lions vs. West Virginia Chaos, 7 p.m. ET
FA Euro New York vs. Evergreen FC, 6 p.m. ET
Southern California Surf vs. Orange County SC U23, 6 p.m. PT
FC Golden State Force vs. San Diego Zest FC, 7 p.m. PT
Lane United FC vs. Portland Timbers U23, 7:30 p.m. PT (Watch Live)


Follow The PDL

Most Read News

Tag(s): NEWS  Features  New York Red Bulls U23  Reading United AC  FC Miami City  Fresno Fuego  Calgary Foothills FC  Lane United FC  Portland Timbers U23  FC Golden State Force  SIMA Aguilas